تمکن مالی اخذ اقامت قبرس شمالی

تمکن مالی اخذ اقامت قبرس شمالی

در مقایسه با کشورهای مشابه، قبرس شمالی شرایط اقامت انعطاف پذیرتری دارد که به راحتی می‌توان آنها را برآورده کرد. اگر در قبرس شمالی دارای املاک و مستغلات هستید، می‌توانید برای اقامت 1 ساله اقدام کنید. در پایان دوره اول، تا زمانی که ملک را نگه دارید، می‌توانید تمدید کنید. شما مجاز به درخواست اخذ ویزا هستید تا زمانی که بخواهید در آنجا بمانید. در این مقاله به بررسی چگونگی اخذ اقامت دائم با اثبات تمکن مالی قبرس شمالی می‌پردازیم.

راهنمای کلی اثبات تمکن مالی قبرس شمالی

در ادامه راه‌ها‌یی که می‌توانید به دولت قبرس شمالی نشان دهید که می‌توانید به اقتصاد کشور کمک کنید تا به شما اقامت دائم دهند را با هم بررسی می‌کنیم.

اجازه اقامت با درآمد بالا و اجاره املاک و مستغلات در قبرس شمالی

یکی از ساده ترین راه‌ها‌ برای دریافت مجوز اقامت در TRNC، اجاره ملک و تایید تمکن مالی قبرس شمالی است. با 10000 تا 20000 دلار برای هر بزرگسال، اخذ مجوز اقامت با درآمد بالا در قبرس شمالی کار دشواری نیست.

 • در ابتدا باید اثبات کنید که منبع درآمد ماهانه شما حداقل 3 برابر دستمزد متوسط ماهانه محلی ساکنان قبرس شمالی است. در سال 2023، حداقل نیاز ماهانه 36000 لیر است.
 • یک قرارداد اجاره بلندمدت برای مسکن در کشور که در اداره مالیات ثبت شده است (هزینه اجاره مهم نیست، هزینه ثبت نام برای قرارداد اجاره تقریباً 250 لیر است). اگر قرارداد به USD، EUR یا GBP باشد، مالک ملک باید 13٪ مالیات اجاره یا اگر به TL باشد 8٪ مالیات اجاره بپردازد.
 • اگر در روستا خانه اجاره کرده اید از دهیار روستا گواهی دریافت کنید که هزینه آن برای هر نفر تقریبا 20 لیر است.
 • بین 10000 تا 15000 دلار برای هر بزرگسال در یک بانک محلی حساب باز کنید و گواهی مبنی بر سپرده و موجودی حساب دریافت کنید.
 • ترجمه اسناد خارجی و تایید آن توسط سردفتر اسناد رسمی
 • ثبت نام در وب سایت رسمی
 • مدارک را به اداره پلیس ارائه کنید (اسناد جداگانه برای هر متقاضی).
 • پرداخت هزینه و حضور در معاینات پزشکی و بیمه
 • صدور مجوز آنلاین

همچنین بخوانید: راهنمای اقامت قبرس شمالی با خرید ملک ۲۰۲۴

خرید ملک، راه آسان و مطمئن برای اثبات تمکن مالی قبرس شمالی

دومین راه رایج و ساده برای دریافت سریع اجازه اقامت در قبرس شمالی، خرید املاک و مستغلات است. روش کار مانند مجوز اجاره است با این تفاوت که گواهی عدم سوء پیشینه باید ارائه شود. مجوز اولیه برای یک سال است و پس از آن می‌تواند بلافاصله برای سه سال تمدید شود. همسران و فرزندان زیر 18 سال به طور خودکار اجازه اقامت برای همان ملک (مجوز اقامت خانوادگی) دریافت می‌کنند.

خرید ملک در قبرس شمالی می‌تواند بهترین راه برای اخذ اقامت این کشور باشد. به این دلیل که دولت برای خریداران خارجی مشوق‌ها‌ی متعددی از جمله فرآیند سریع و آسان درخواست، قیمت پایین املاک و هزینه‌ها‌ی زندگی پایین دارد. بنابراین در سال‌ها‌ی اخیر تقاضا برای خرید ملک در این کشور رشد چشمگیری داشته است.

برای اخذ اقامت دائم با خرید ملک در ترکیه باید ملکی خریداری کنید که حداقل ارزش آن در سند درج شده 75000 دلار باشد. اما این موضوع در قبرس شمالی صدق نمی کند و باید بدانید که در حال حاضر قانونی در مورد شرط داشتن حداقل مبلغ برای خرید ملک برای اخذ اقامت دائم وجود ندارد. این امر تاثیر بسزایی در افزایش تقاضای ملک در قبرس شمالی داشته و از این طریق بسیاری از خارجی‌ها‌ توانسته اند اقامت دائم این کشور را کسب کنند. همچنین جالب است بدانید که با خرید اقساطی ملک می‌توانید اقامت موقت دریافت کنید. به این ترتیب ابتدا باید 30-40 درصد از کل مبلغ قرارداد پرداخت شود. در نتیجه فقط از طریق تعهدنامه ای که نزد شرکت ساختمانی نوشته اید می‌توانید درخواست اقامت خود را ثبت کنید. البته باید بدانید که در حال حاضر حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک در قبرس شمالی حدود 70000 پوند است.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که برای اخذ اقامت دائم باید حداقل به مدت 3 سال مالک ملک بوده و در این مدت هر سال اقامت موقت خود را تمدید کنید. پس از این دوره سه ساله، می‌توانید اقامت موقت خود را هر 2 سال یکبار تمدید کنید. در نهایت با گذشت 6 سال از خرید ملک، امکان اخذ اقامت دائم قبرس شمالی برای شما فراهم خواهد شد.

همچنین بخوانید: ویزا برای سفر به قبرس شمالی

راه اندازی و مالکیت کسب و کار

اگر صاحب کسب و کاری در قبرس شمالی هستید، می‌توانید با نشان دادن اینکه کسب و کار شما به توسعه اقتصادی کشور کمک می‌کند، برای اقامت دائم در قبرس شمالی درخواست دهید.

مجوز اقامت کاری در قبرس شمالی

برای اخذ اثبات تمکن مالی قبرس شمالی باید با موافقت وزارت کار و تامین اجتماعی ویزای کار دریافت کنید. شما فقط می‌توانید توسط شرکتی که درخواست مجوز کار در آن مشخص شده است استخدام شوید. سپس کارفرما یا شرکت از طرف کارمند درخواست اجازه اقامت می‌دهد. رسیدگی به درخواست اجازه اقامت از طریق استخدام حدود چهار ماه طول می‌کشد و یک سال اعتبار دارد.

اجازه اقامت در قبرس شمالی برای بازنشستگان

بازنشستگان خارجی 60 ساله و بالاتر می‌توانند راحت تر از سایر شهروندان اجازه اقامت در قبرس شمالی دریافت کنند، این مجوز اقامت رده F است. محدودیت برای متقاضیان تحت این برنامه این است که متقاضی مقیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد.

اجازه اقامت بازنشستگی در قبرس شمالی را می‌توان با خرید خانه در کشور به هر قیمتی و اثبات تمکن مالی قبرس مالی دریافت کرد. بازنشستگان خارجی حق دارند تا یک سال قبل از صدور مجوز اقامت خود بدون تخطی از قانون در کشور اقامت داشته باشند. علاوه بر این، افراد بالای 60 سال نیازی به معاینه پزشکی ندارند.

همچنین بخوانید: معرفی فرودگاه قبرس شمالی (ارجان)

لیست مدارک استاندارد مورد نیاز برای اخذ مجوز اقامت در قبرس شمالی

 • اثبات تمکن مالی قبرس شمالی، مانند صورت‌حساب‌های بانکی از یک بانک TRNC یا یک موسسه مالی خارجی
 • قرارداد اجاره یا قرارداد خرید برای املاک و مستغلات
 • دو عکس در سایز 3.5 در 4.5
 • گذرنامه و کپی آن
 • درخواست اجازه اقامت
 • بیمه درمانی
 • گواهی ازدواج (در صورت وجود)
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری (در صورت وجود)
 • گواهی تولد فرزندان (در صورت وجود)
 • رسید پرداخت عوارض دولتی
 • گواهی نتایج معاینه پزشکی (در صورت وجود)

توجه: بسته به نوع اجازه اقامت درخواست شده، اداره مهاجرت TRNC ممکن است مدارک اضافی را درخواست کند.

همچنین بخوانید: شرایط اقتصادی و امنیت مالی در قبرس شمالی چگونه است؟

مدارک مورد نیاز برای اثبات خرید خانه و داشتن تمکن مالی قبرس شمالی

برای درخواست وایت کارت یا اقامت دائم قبرس شمالی از یک طرف با پرداخت 30 درصد از کل مبلغ می‌توانید خانه را ثبت کنید و بلافاصله مراحل اقامت انجام می‌شود. این روند حداکثر دو هفته طول می‌کشد. روند اداری و قانونی خرید ملک در جزیره این کار را بسیار ساده کرده است.

از طرف دیگر، شما باید اسناد زیر را ارائه دهید:

 • اقامت مستمر در قبرس شمالی در طول سال (شما می‌توانید کمتر از 40 روز را در خارج از کشور سپری کنید)
 • برای افراد بالای شصت سال – 3 سال اجازه اقامت مداوم، برای افراد زیر شصت سال – 6 سال مجوز اقامت مداوم
 • بیمه درمانی معتبر

فرد متقاضی اقامت قبرس شمالی باید مدارک خاصی را برای اثبات رفاه، ثبات مالی، وضعیت حقوقی و اطلاعات هویتی خود ارائه دهند. این اسناد عبارتند از:

 • گواهی سکونت صادره از شهرداری
 • صورت حساب بانکی که تمکن مالی را با نشان دادن پس انداز و درآمد ماهانه ثابت می‌کند.
 • مدارک پزشکی و گواهی سلامت
 • قرارداد فروش ملک و سند مالکیت با اطلاعات هویتی خریدار
 • بیمه نامه درمانی معتبر
 • پاسپورت غیر اتحادیه اروپا با حداقل شش ماه اعتبار. یا پاسپورت اتحادیه اروپا / TRNC با حداقل دو ماه اعتبار و کپی آنها
 • گواهی سوء پیشینه توسط کشور تابعیت متقاضی
 • دو تصویر بیومتریک
 • مدارک خویشاوندی مانند گواهی ازدواج یا شناسنامه فرزندان برای درخواست با اعضای خانواده
 • رسیدهای پرداختی هزینه دولتی

اینها مدارک کلی است که نشان می‌دهد متقاضی واجد شرایط دریافت مجوز است. در هر درخواستی، ممکن است مدارک اضافی به ویژه توسط اداره مهاجرت درخواست شود.

همچنین بخوانید: شرایط دریافت وام مسکن در قبرس شمالی

حداقل قیمت خرید ملک در قبرس شمالی

هیچ مقدار مشخص و محدود کننده ای برای خرید ملک در قبرس شمالی وجود ندارد. قبرس شمالی حداقل مبلغ سرمایه گذاری را برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک تعیین نمی کند. با این حال، باید حداقل 17 متر مربع فضا برای اثبات تمکن مالی قبرس شمالی داشته باشید. ملک تحت مالکیت نیز باید برای زندگی مناسب باشد و فقط برای مقاصد مسکونی استفاده شود.

اگر چندین مالک در یک سند مالکیت وجود داشته باشد، تنها یک مالک می‌تواند با آن سند مالکیت اقامت بگیرد. با این حال، اعضای خانواده صاحب ملک، فرزندان خردسال و همسران نیز می‌توانند اقامت داشته باشند.

اگر ملک به صورت قسطی خریداری شده باشد، شرایط می‌تواند تغییر کند. برای آن، مالک باید اعلام کند که بودجه کافی برای پرداخت را دارد. برای این منظور باید اثبات کنید که پس اندازهای سه برابر حداقل دستمزد به همراه مبلغ پرداختی ماهانه دارید.

این مجوز برای سه سال اول حداکثر به مدت یک سال معتبر خواهد بود و باید هر سال آن را تمدید کنید. سپس در صورت پرداخت کامل مبلغ خرید، هر درخواست حداکثر به مدت دو سال اعطا می‌شود.

مدت زمان اخذ اقامت قبرس شمالی چقدر است؟

زمان اخذ اقامت قبرس شمالی بسته به نوع مجوز اقامت، وجود یا عدم وجود مدرک مفقود، صحت اطلاعات و غیره می‌تواند متفاوت باشند. متوسط زمان روند درخواست بین 30 روز تا 90 روز طول می‌کشد. در صورت تمدید، مجوز جدید از پایان مدت اعتبار مجوز قبلی قابل اجرا خواهد بود. اگر همه چیز خوب باشد، مجوز داده می‌شود. در صورت مفقود شدن مدرک، اطلاعات نامعتبر یا هر شرایط منفی دیگر، درخواست اجازه اقامت قابل رد است.

نکاتی که باید در هنگام درخواست اقامت قبرس شمالی با خرید ملک بدانید

 • مجوز اقامت صادر شده توسط TRNC حق کار یا تجارت در قبرس شمالی را نمی دهد. برای انجام هر گونه فعالیت تجاری، خارجی‌ها‌ باید به طور جداگانه برای مجوز کار اقدام کنند.
 • در صورت درخواست اقامت با سند مالکیت از مناسب بودن اموال غیرمنقول برای سکونت مطمئن شوید. املاک و مستغلات باید برای مقاصد مسکونی استفاده شود. در صورت خرید یک ملک تجاری، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید و احتمال رد شدن درخواست افزایش می‌یابد.
 • برای گرفتن اقامت با سند مالکیت باید حداقل یک سوم مبلغ فروش به مالک پرداخت شود.
 • اعلام اثبات تمکن مالی قبرس شمالی ضروری است. اثبات اینکه متقاضی دارای منابع کافی برای حفظ کیفیت سبک زندگی خود در طول اقامت خود است، اهمیت زیادی دارد.
 • اجازه اقامت صادر شده توسط TRNC حق زندگی در جمهوری ترکیه را نمی دهد. با این حال، دارندگان مجوز می‌توانند کشور را ترک کنند و بدون ویزا به ترکیه سفر کنند.

جمع بندی

آیا علاقه مند به خرید خانه و اخذ اقامت در قبرس شمالی هستید؟ شما در جای مناسب هستید نمایندگان فروش اورنست آماده کمک به شما هستند تا بهترین ملک را پیدا کنید که مطابق با انتظارات و نیازهای شما باشد.

برای خرید ملک و اثبات تمکن مالی قبرس شمالی و دریافت اقامت، به صفحات لیست املاک قبرس شمالی ما نگاهی بیندازید. امروز با نمایندگان ما تماس بگیرید تا سفری را آغاز کنید که شما را به زندگی رویایی خود در این جزیره زیبای مدیترانه ای می‌برد.

سوالات متداول درباره تمکن مالی قبرس شمالی

برای اخذ اقامت قبرس به چه میزان پول نیاز دارید؟

قبرس شمالی از طریق سرمایه گذاری، با مجوز مهاجرت یا پس از 5 سال زندگی در جزیره با مجوز اقامت، اقامت دائم را به خارجی‌ها‌ اعطا می‌کند. سریع ترین راه برای دریافت اقامت دائم سرمایه گذاری 300000 یورویی در اقتصاد کشور است. درخواست سرمایه گذاران ظرف 3 ماه بررسی می‌شود.

اجازه اقامت رده F در قبرس شمالی چیست؟

رده F به اتباع کشورهایی گفته می‌شود که با سرمایه زیاد به طور کامل و آزادانه می‌توانند در قبرس شمالی زندگی کنند. این افراد، درآمد سالانه مطمئن و منظمی دارند که به اندازه کافی بالاست تا زندگی مناسبی را در قبرس بدون نیاز به هیچ گونه تجارت یا حرفه ای در قبرس فراهم کنند، درخواست دهند و دریافت مجوز اقامت قبرس برای آنها صادر می‌شود.

حقوق مناسب برای زندگی در قبرس چقدر است؟

میانگین مبلغی که یک فرد مجرد برای یک ماه زندگی در قبرس نیاز دارد، 1800-2000 یورو با احتساب اجاره بها است. یک خانواده چهار نفره حداقل به 4500 یورو در ماه با احتساب اجاره بها نیاز دارد.

نوشتهٔ پیشین
مشاور حقوقی برای ملک در قبرس شمالی
نوشتهٔ بعدی
راهنمای انتخاب وکیل ملکی در قبرس شمالی
خرید-ملک-در-قبرس-شمالی
خرید-ویلا-در-قبرس-شمالی
× چطور میتونم کمکتون کنم؟