قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی ؟

قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی ؟

قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی ؟ قبرس یکی از کشور هایی است که اخیرا به دلیل آب و هوا و موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد مورد توجه توریست ها و مهاجران قرار گرفته است. با این حال معمولا این سوال و تردید در ذهن تمام افرادی که قصد سفر و یا زندگی در قبرس را دارند ایجاد می‌شود که در نهایت، قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی؟ در ادامه با گروه اورنست همراه باشید تا در این زمینه مواردی را بررسی کنیم. 

قبل از هر چیز دلیل انتخاب را شفاف کنید

برای داشتن یک انتخاب خوب، بهتر است کاملا برای خودمان مشخص کنیم که دلیل سفر و یا مهاجرت ما چیست. قطعا برای هر زمینه و یا دلیل رفتن به قبرس، یکی از دو بخش آن بهتر است و باید دید که با توجه به ویژگی های مد نظر شما و همچنین اولویت بندی بین آن ها، قبرس شمالی می‌تواند مناسب تر باشد و یا قبرس جنوبی. 

قبرس شمالی و دلیل انتخاب آن

قبرس شمالی بخشی از جزیره قبرس است که به آن جمهوری ترک قبرس شمالی نیز گفته می‌شود. این بخش قبرس به دلیل قرارگیری در همسایگی ترکیه و همچنین تسخیر آن به وسیله نیرو های ترک که چندین سال پیش رخ داده است، شباهت های زیادی نسبت به ترکیه دارد. از جمله مهم ترین این شباهت ها می‌توان به زبان، مذهب و دین، واحد پول رایج، فرهنگ و به عنوان مثال غذا هایی که در این کشور سرو می‌شود اشاره کرد. مردم قبرس شمالی به زبان ترکی استانبولی گفت و گو می‌کنند ولی در عین حال اکثرا به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند.

همچنین بخوانید: ۱۰ مکان دیدنی در قبرس شمالی

حفظ بافت تاریخی و بکر بودن

بکر و دست نخورده بودن قبرس شمالی یکی از بارز ترین مزایای آن است. این بخش از جزیره قبرس دارای سواحلی خلوت است و با آب و هوا و همچنین موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی که دارد، باعث شده است یک مکان بسیار جذاب برای زندگی باشد. قبرس شمالی با گذر زمان بافت تاریخی خود را حفظ کرده است اما در عین حال برج ها و مراکز تفریحی کاملا مدرنی نیز در این بخش شمالی قبرس وجود دارد؛ پس عملا اگر مایل باشید در ساحلی کاملا دست نخورده و خلوت به استراحت بپردازید و یا از طبقات بالای یک برج مدرن چشم انداز دریا را مشاهده کنید، در هر دو صورت انتخاب قبرس شمالی می‌تواند منطقی و به جا باشد.  

هزینه های پایین تر به نسبت قبرس جنوبی

با توجه به اینکه ارز رایج و مورد استفاده در قبرس شمالی لیر ترکیه است هزینه ها در این کشور به نسبت قبرس جنوبی بسیار پایین تر هستند. استفاده از واحد لیر به جای یورو ( که در قبرس جنوبی مورد استفاده است) باعث شده تا اقلام زیادی که روزانه مصرف می‌شوند، مانند هزینه های خوراک و پوشاک، قیمت های مناسب تری داشته باشند.

لازم به ذکر است که مردم قبرس شمالی در مراودات اقتصادی که مبالغ کلان تری دارند، از پوند انگلیس استفاده می‌کنند. به عنوان مثال اگر شما مد نظر داشته باشید تا خانه ای را خرید و فروش و یا اجاره کنید لازم است که برای این کار پوند تهیه کنید. این تفاوت ارز مورد استفاده، از دیگر مزیت هایی است که در قبرس شمالی وجود دارد و حتی می‌تواند یک گزینه خوب برای کسب درآمد و یا سرمایه گذاری در قبرس شمالی باشد. 

تحصیل در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی با وجود دانشگاه های متعدد و کیفیت بالا به نسبت قبرس جنوبی می‌تواند انتخاب بهتری باشد. علاوه بر این مورد، هزینه های کمتر دانشگاه ها در این کشور نیز برای افرادی که قصد ادامه تحصیلات دارند امتیاز مثبتی محسوب می‌شود. خوب است بدانید که زبان تحصیلات در این بخش از جزیره قبرس به زبان انگلیسی است و همچنین مدارک دانشگاهی آن در دنیا مورد تایید و دارای اعتبار است. 

مزایا و معایب قبرس جنوبی

به دلیل هم مرز بودن جزیره قبرس در جنوب با یونان، قبرس جنوبی تحت تسلط یونان است و همچنین فرهنگ مردم این بخش از قبرس، تشابهات زیادی به مردم یونان دارند. می‌توان گفت اروپایی بودن این بخش از قبرس باعث شده است تا اخیرا هتل ها و رستوران های لوکس زیادی در منطقه های مختلفش افتتاح شوند و بافت تاریخی این بخش به بافتی مدرن و صنعتی تر تبدیل شود. 

هزینه های گران در قبرس جنوبی

با این که شاید با ورود فرهنگ اروپا به قبرس جنوبی، فناوری و مدرنیزه بیشتر در این بخش مشاهده شود اما واحد پولی یورو باعث شده است تا هزینه های زندگی و یا حتی سفر به قبرس جنوبی بسیار بیشتر از قبرس شمالی تمام شود. لذا باید به این مورد مخصوصا در مهاجرت و یا خرید ملک در قبرس شمالی دقت فراوان کرد که به قطعا هزینه های تمام شده در قبرس جنوبی بیشتر خواهند بود. 

قبرس جنوبی و پیشی گرفتن در دید گردشگران

شاید از نگاه افرادی توریست ها که مدت کوتاه تری را در این جزیره سپری می‌کنند قبرس جنوبی بهتر به نظر برسد. دلیل این موضوع نیز وجود تعداد زیادی کلیسا و آثار باستانی فراوان در این بخش است. البته کمی بی انصافی است که درباره تعداد مساجد و قلعه ها و کوه ها قبرس جنوبی را جلوتر بدانیم اما با نظر سنجی های انجام شده بین گردشگران از نظر تعداد و جذابیت آثار باستانی و تاریخی قبرس جنوبی امتیاز بیشتری را در این بخش کسب کرده است.

نکاتی درباره قبرس 

یکی از نکات مهم که برای سفر کردن به قبرس لازم است بدانید، لزوم داشتن پاسپورت برای سفر به قسمت شمالی آن به جنوبی و بلعکس است. البته با کمرنگ تر شدن اختلافات بین دو قبرس تا حدودی بعضی از موانع برداشته شده اند اما این تصور که برای جابجایی بین این دو بخش جزیره قبرس نیازی به پاسپورت نیست، اشتباه است. 

فرهنگ و دین افراد در قبرس جنوبی، عمدتا مسیحی است ولی در قبرس شمالی اکثر مردم سنی مذهب و مسلمان هستند. لذا از نظر فرهنگی می‌توان گفت که قبرس شمالی تشابه بیشتری به ایران دارد و قاعدتا زندگی در این قبرس شمالی نیز می‌تواند راحت تر از قبرس جنوبی باشد. 

در نهایت امیدواریم که بر اساس مواردی که ذکر شد توانسته باشید پاسخ خوبی در جواب سوال” قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی “پیدا کرده باشید. تیم اورنست پس از بررسی های فراوان به دلیل مناسب تر بودن قبرس شمالی برای زندگی ایرانیان، تلاش کرده است تا امکان خرید ملک را در مناطق و گزینه های مختلف فراهم کند تا راحتی هر چه بیشتر شما عزیزان در مهاجرت و یا سفرتان فراهم شود. برای ثبت سفارش خرید ملک در قبرس شمالی می‌توانید پس از چند کلیک با مشاورین ما در ارتباط باشید. 

۸ تفاوت اصلی پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی

در این بخش به بررسی تفاوت پاسپورت قبرس شمالی و جنوبی از سفر بدون ویزا و اعتبار می‌پردازیم.

  1. یکی از تفاوت‌های مهم پاسپورت قبرس شمالی با جنوبی این است که با داشتن پاسپورت قبرس جنوبی می‌تواند بدون ویزا به بیش از 170 کشور سفر کنید. در حالی با پاسپورت قبرس شمالی می‌توان به ۷ کشور سفر کرد. پاسپورت قبرس جنوبی به شما امکان می‌دهد آزادانه در سراسر اتحادیه اروپا و منطقه شینگن سفر، زندگی و کار کنید.
  2. همچنین پاسپورت قبرس جنوبی به مدت 10 سال اعتبار دارد. در حالی که پاسپورت قبرس شمالی، فقط ۵ سال اعتبار دارد.
  3. از نظر رتبه جهانی پاسپورت، قبرس جنوبی در رده ۱۵ قرار دارد که می‌توان گفت در رده پانزدهم قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان جای گرفته است. اما پاسپورت قبرس شمالی در رده 107 قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان قرار دارد.
  4. شما برای دریافت پاسپورت قبرس شمالی، باید شهروند قبرس شمالی باشید. اما برای دریافت پاسپورت قبرس جنوبی، می‌توانید از طریق روش‌هایی مانند سرمایه‌گذاری، کار یا ازدواج با یک شهروند قبرس جنوبی اقدام کنید.
  5. پاسپورت قبرس جنوبی به شما امکان می‌دهد آزادانه در سراسر اتحادیه اروپا زندگی و کار کنید.
  6. پاسپورت قبرس شمالی توسط ترکیه صادر می‌شود. اما گذرنامه قبرس جنوبی را جمهوری قبرس صادر می‌کند.
  7. شما می‌توانید با پاسپورت قبرس شمالی به راحتی به ترکیه سفر کنید، چراکه آن را به رسمیت می‌شناسد. البته پاسپورت قبرس جنوبی را اکثر کشورهای جهان به رسمیت می‌شناسند.
  8. طراحی پاسپورت قبرس شمالی شباهت به پاسپورت ترکیه دارد. اما پاسپورت قبرس جنوبی، طراحی منحصر به فرد خود را دارد.
نوشتهٔ پیشین
از شرایط کار و مهاجرت به قبرس شمالی چه می‌دانید؟
نوشتهٔ بعدی
حقایقی جالب درباره قبرس شمالی
خرید-ملک-در-قبرس-شمالی
خرید-ویلا-در-قبرس-شمالی
× چطور میتونم کمکتون کنم؟